Просторове планування в громаді

Просторове планування є одним з головних інструментів для досягнення сталого розвитку, який стоїть в основі довгострокових стратегій сучасних розвинутих країн.

Просторове планування використовується органами державної влади та місцевого самоврядування для впливу на майбутнє розташування та розподіл територій, розміщення населення та здійснення/ведення різних видів діяльності в просторі. Таке планування потрібне для збалансування потенційно конкуруючих потреб економіки, суспільства та збереження навколишнього середовища.

Сьогодні питання, пов’язані з просторовим плануванням, є надзвичайно актуальними для громад з огляду на новий територіально-адміністративний устрій та отримані повноваження та ресурси. Програма «U-LEAD з Європою» активно підтримує ОТГ в цих питаннях і зібрала деякі свої напрацювання на цій сторінці.

Запис онлайн-семінару на тему «Просторове планування в громаді»

Відео 1. Сталий розвиток та принципи просторового планування

Ефективне просторове планування в громаді можливе лише за наявності у спеціалістів базових знань у сфері. Саме для цього це відео, в якому розглядається що таке сталий розвиток, які основи просторового планування, які є принципи, що варто робити, а що – ні. Починайте з першого відео, дотримуйтесь послідовності :).

Відео 2. Виклики просторового планування на рівні громади

Труднощі в процесі. Без них нікуди. Не лише у вас таке трапляється. В даному відео ми поговоримо з вами про тих у кого вийшло і в кого ні, та що вони робили далі. Що варто робити вам, щоб врахувати всі виклики та отримати позитивний результат.

Відео 3. Структура системи просторового планування в Україні

Зверху вниз чи знизу вверх? Яка ієрархія в просторовому плануванні, чому так важливо її дотримуватися? Всі відповіді є в даному відео.

Відео 4. Взаємозв'язок просторового та стратегічного планування

Що спочатку: стратегія розвитку чи генеральний план, чи одночасно, чи як?! Що робити коли стратегія вже є, а генерального плану ще немає, або навпаки? В даному відео ви отримаєте відповіді на ці запитання, а, можливо, у вас їх з’явиться ще більше, ніж на початку :) І це добре.

Відео 5. Підходи та принципи інтегрованого просторового планування

Інтегроване просторове планування в громаді. Вже зовсім скоро, за рік, завдяки закону України №2280 ми отримаємо це офіційне визначення на законодавчому рівні. А ви ще не знаєте що це? Дане відео допоможе вам зрозуміти що це, як і навіщо цим займатись.

Відео 6. Інструменти інтегрованого просторового планування в громаді

Процес планування дуже корисний. Але найкращі результати можна отримати лише залучивши максимальну кількість людей до процесу. Як це зробити правильно, навіщо це робити, чого краще не робити – відповіді у відео.

Відео 7. Просторовий аналіз території та концепція просторового розвитку

Сім раз відмір – один відріж. Аналогічно із просторовим планування, лише за умови якісного та всебічного просторового аналізу можливо отримати позитивний результат в кінці будь-якого проєкту. Які вимоги і як цього досягти – ми вам розповімо у відео.

Відео 8. Організація процесу розробки документації із просторового планування в громаді

Що варто зробити перед розробленням містобудівної документації. Як організувати цей процес, на що звернути увагу. Скільки це коштуватиме, які є проблемні місця? Відповіді знайдете переглянувши відео.

Відео 9. Розроблення містобудівної документації в громаді

Вирішили оновити містобудівну документацію, але не знаєте з чого почати? Як правильно організувати процес? В даному відео ми вам розповімо з чого цей процес складається, на що варто звернути особливу увагу, де можна зекономити бюджетні кошти, а де економити не варто.


Презентація доповідача у форматі PDF доступна за цим посиланням

Запис онлайн-семінару на тему «Управління земельними та іншими природними ресурсами»

Відео 1. Сталий розвиток, ефективна команда, огляд природніх ресурсів та структура земель

В даному відео ви ознайомитесь із поняттям сталого розвитку. З чого він складається, як його досягти, що для цього потрібно робити. Також детально зупинимося на природних ресурсах які можуть бути використані для розвитку громади. Проінформуємо вас про джерела звідки можна отримати інформацію про наявні природні ресурси та їх стан на території вашої громади. Детально зупинимося на структурі земель України та особливу увагу приділимо сільськогосподарським землям.

Відео 2. Принципи управління, бюджет та податки, цінність землі і законодавче забезпечення

Чому одні громади більш успішні ніж інші? В чому секрет ефективного управління земельними ресурсами на території громади? Всі відповіді можна отримати переглянувши наше відео. А також ми розглянемо поняття цінності землі як ресурсу, як вона змінюється в залежності від розвитку громади та її потреб. На завершення, ми ознайомимо вас зі змінами земельного законодавства, без знання яких, про ефективне управління земельними ресурсами не може бути й мови. Запрошуємо до перегляду.

Відео 3. Облік земель, варіанти обліку, е-сервіси

Діджиталізація. Останнім часом дане визначення однозначно в тренді. В цьому відео ви дізнаєтесь де ж та діджиталізація у сфері земельних ресурсів. Які інструменти (більшість з них безкоштовна) можна використовувати задля покращення системи управління та збільшення надходжень до бюджету. Обов’язково до перегляду.

Відео 4. Що очікувати від 20 року, ефективне використання земель, організація аукціонів

Закон №2280. Всі вже певне чули, що за рік ми матимемо нову містобудівну та одночасно землевпорядну документацію, яка охоплюватиме всю територію громади, - комплексний план просторового розвитку громади. Що можна та варто зробити вже сьогодні, яку документацію варто замовляти спочатку? Що потрібно обов’язково зробити перед замовленням містобудівної документації?! В даному відео є відповіді. Також ви дізнаєтесь для себе чого очікувати від ринку сільськогосподарських земель.


Презентація доповідача у форматі PDF доступна за цим посиланням

Серія відео на тему «Просторове планування та управління природними ресурсами»

Відео 1. Земельні торги у формі аукціонів

В даному відео експерт Програми розповідає про земельні торги у формі аукціонів.

Відео 2. Передача в оренду земельних ділянок

В даному відео експерт Програми розповідає про передачу в оренду земельних ділянок.

Відео 3. Особливо цінні грунти на земельній ділянці

В даному відео експерт Програми розповідає як визначити чи є особливо цінні грунти на земельній ділянці.

Відео 4. Яким чином та навіщо берегти землі громади

В даному відео експертка Програми розповідає яким чином та навіщо берегти землі вашої громади.

Відео 5. Оподаткування землі власників будівель і споруд

В даному відео експерт розповідає про оподаткування землі власників будівель і споруд.

Відео 6. Умови користування земельною ділянкою комунальної власності для розміщення тимчасової споруди для ведення підприємницької діяльності

В даному відео експерт розповідає про умови користування земельною ділянкою комунальної власності для розміщення тимчасової споруди для ведення підприємницької діяльності.

Відео 7. Як залучити позабюджетні кошти на розроблення комплексних планів просторового розвитку територій громад

В даному відео експерт розповідає про те як залучити позабюджетні кошти на розроблення комплексних планів просторового розвитку територій громад.

Матеріали та посилання, які можуть стати у нагоді
Путівник керівника. Успішна Громада: надання якісних послуг громадянам та сприяння сталому розвитку. Розділ 10 «Просторове планування та розвиток інфраструктури» (стор 369), присвячений ключовим питанням просторового планування та розвитку інфраструктири, з якими стикається керівництво ОТГ. «Путівник керівника» покликаний інформувати та надихати. Це не збірка законів, утім він містить посилання на нормативно-правові акти, узагальнює важливі аспекти кожної теми та використовує практичні приклади для ілюстрації основних ідей.
Посібник. Практичний посібник з питань просторового планування територій призначений для працівників виконавчих органів місцевого самоврядування.

Інтерактивний додаток, який містить наявні відомості по містобудівній документції територіальних одиниць всіх рівнів, зокрема дату затвердження такої документації, що відображається на інтерактивних картах. Більше інформації про додаток та проведений аналіз можна знайти в супровідній статті на сайті децентралізації.

Платформа з відомостями про інтегроване просторове планування з прикладами та інструментами створена в рамках освітньо-практичної програми «Інтегроване просторове планування для об’єднаних територіальних громад».
Інформаційний бюлетень, який містить перелік ключових змін та їх характеристик в сфері просторового планування, на які варто очікувати територіальним громадам згідно прийнятого ЗУ 711-IX від 17.06.2020 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодачих актів щодо планування використання земель»