Міжнародне експертне обговорення 2020 Розвиток громад: довіра, інституції, фінанси та люди

Запис конференції

Міжнародне експертне обговорення – щорічна конференція, яку організовує програма «U-LEAD з Європою». 10-11 грудня 2020 року конференція пройшла під назвою «Розвиток громад: довіра, інституції, фінанси та люди» та відбулась у онлайн форматі. Це були два інтенсивні дні дискусій, обміну знаннями та обговорення інноваційних ідей щодо ключових викликів регіонального та місцевого розвитку, актуальних як для української, так і для міжнародної аудиторії. Програма була організована навколо ключових концепцій, зазначених і у назві Міжнародного експертного обговорення 2020 року. Ці концепції ми згрупували у три основні напрями: Напрям 1 – Інституції та урядування, Напрям 2 – Фінанси та повноваження, Напрям 3 – Люди та довіра.

В обговоренні взяли участь українські високопосадовці, в тому числі, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, міністр розвитку громад та територій України, посол ЄС, посли Данії, Німеччини та Словенії, а також більше 30 експертів – чиновники, науковці, дипломати та активісти з 12 країн світу. Протягом двох днів більше 9000 користувачів Facebook та більше 2000 глядачів YouTube дивились конференцію онлайн. Ми пропонуємо Вашій увазі записи усіх панельних дискусій, воркшопів та ключових доповідей цієї масштабної онлайн-події. Бажаємо гарного перегляду!

День 1, 10 грудня 2020

Відкриття та привітання


Ольга Стефанішина, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України

Матті Маасікас, Посол Європейського Союзу в Україні

Бастіан Файгель, директор Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ

Панельна дискусія: «Урядування задля розвитку»


У форматі діалогу під час першої панельної дискусії ми обговорили плани уряду України та міжнародних партнерів щодо підтримки розвитку новостворених громад. У той час як українська сторона представила плани у сфері місцевого та регіонального розвитку, представники ЄС та країн-членів розказали про пріоритети своєї підтримки протягом наступного періоду.

Олексій Чернишов, Міністр розвитку громад та територій України

Матті Маасікас, Посол Європейського Союзу в Україні

Оле Егберг Міккелсен, Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Данії в Україні

Анка Фельдгузен, Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні

Томаж Менцін, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Словенія в Україні

Модератор: Бастіан Файгель, директор Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ

Основна доповідь «Прозорість, довіра та державні послуги»


Пан Катейнен впевнений, що криза створила можливість і сильну необхідність зміни наших підходів до роботи на краще. Нам слід поставити собі декілька запитань: - Чи можемо ми стимулювати екологічне відновлення? - Які засоби влади та використання інформації ми хочемо підтримати? - Як ми можемо зменшити нерівність і збільшити довіру? - Як ми можемо реформувати економіку та зробити її більш стійкою? - На яких умовах ми хочемо використовувати технології? Відповіді на ці та інші питання від колишнього прем'єр-міністра Фінляндії та Комісара ЄС, безумовно, стануть доброю основою для роздумів та пошуку нових сенсів.

Юркі Катайнен, президент фінського фонду інновацій “SITRA”

Модератор: Андрей Хорват, заступник директора Програми “U-LEAD з Європою” від GIZ

Воркшоп «Інституції та розвиток»


Об’єднання сіл та міст у більші громади зумовило значне інституційні зміни. Основним викликом сьогодні стає подальше удосконалення цих інституцій та їхня орієнтація на розвиток. Доповідачі поділилися своїми поглядами та порадами щодо різних аспектів цього виклику. Один з них - зробити місцеві інституції сильнішими та більш стійкими, а також чітко розділити функції держави та органів місцевого самоврядування. Якщо це – «вертикальний» виклик координації, то «горизонтальний» полягає у заохоченні співпраці та солідарності між громадами з різними можливостями та структурами економіки. В основі цих викликів є досягнення стандартів належного урядування на місцевому рівні та покращення якості послуг, що надаються громадянам.

Рето Штайнер, декан Школи менеджменту і права, Швейцарія
завантажити презентацію доповідача

Ґреґор Вірант, директор програми «SIGMA» у ОЕСР
завантажити презентацію доповідача

Віктор Тимощук, головний експерт напряму з покращення надання адмінпослуг для населення Програми «U-LEAD з Європою»
завантажити презентацію доповідача

Вольфґанґ Дрекслер, професор урядування Таллінського технічного університету
завантажити презентацію доповідача

Наталія Шаповал, керівниця KSE Institute у Київській школі економіки
завантажити презентацію доповідача

Модератор: Янез Шуштершіч, експерт з політичної економіки Програми «U-LEAD з Європою», колишній міністр фінансів Словенії

Воркшоп «Фінанси та повноваження»


Розширення повноважень органів місцевого самоврядування щодо надання послуг та в питаннях місцевого розвитку повинне узгоджуватись з достатніми фінансовими ресурсами. На воркшопі мова йшла про основні джерела доходів громад, труднощі, що пов’язані з їхнім залученням та нові можливості, що відкриваються перед громадами. Зокрема, експерти говорили про власні доходи громад (наприклад, податок на доходи фізичних осіб), підтримку, яку надають міжнародні партнери та про можливості залучення коштів від приватного сектору. Доповідачі розровіли про доступні джерела фінансування та про способи їх найефективнішого використання.

Ентоні Левітас, старший науковий співробітник Інституту Ватсона Університету Брауна
завантажити презентацію доповідача

Ґеорґ Мільбрадт, спеціальний посланник уряду Федеративної Республіки Німеччина з питань реформ в Україні (добре урядування, децентралізація та державна служба)
завантажити презентацію доповідача

В’ячеслав Негода, заступник Міністра розвитку громад та територій України
завантажити презентацію доповідача

Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України
завантажити презентацію доповідача

Ірина Озимок, менеджерка програми місцевого економічного розвитку у Western NIS Enterprise Fund
завантажити презентацію доповідача

Модератор: Томас Мейер, координатор кластеру належного урядування у GIZ Україна

Основна доповідь «Майбутнє як історія: наративи для радикальних соціальних змін»


Нове та краще суспільство пропонує нові та кращі історії. Ми повинні про них пам’ятати, коли беремося за трансформацію країни. Ці історії (або ж наративи) – не що інше як нові форми грамотності, які є дуже важливими для розуміння та роботи у сучасному світі: гамірному, заплутаному та динамічному. Ця розмова була присвячена шести із цих наративів, які можуть нам допомогти побудувати кращий, справедливий та більш згуртований світ.

Лазар Джаміч, Xoogler, креативний стратег та викладач
завантажити презентацію доповідача

Модератор: Хельге Арендс, керівник команди, «U-LEAD з Європою»

День 2, 11 грудня 2020

Основна доповідь «Інституції та багатство територій»


Професор Родрігес-Позе є одним з провідних науковців та радників багатьох міжнародних організацій з питань політики регіонального розвитку. Його головний меседж полягає в тому, що розвиток стосується не лише грошей. Інституції та якість урядування є важливішими. Результати політики регіонального та місцевого розвитку значно відрізняються між країнами та територіями з різними рівням урядування – і не завжди в очікуваному ключі. Наприклад, одне з його досліджень показало, що в країнах з менш якісним урядуванням, більш децентралізована система управління може покращити загальне задоволення життям, економікою, урядом, демократією та якістю освіти, але не обов'язково послугами у сфері охорони здоров’я. Вам цікаво, як це може стосуватися України? Ви дізнаєтесь про це, прослухавши його доповідь.

Андрес Родріґез-Позе, професор Princesa de Asturias, професор економічної географії Лондонської школи економіки і політичних наук

Модераторка: Ангелікі Мавріду, радниця директора Програми, «U-LEAD з Європою»

Панельна дискусія «Довіра та розвиток»


Досить часто кажуть, що в Україні не вистачає довіри. Однак чи це насправді так? Ми вважаємо, що до цього питання слід підходити з іншої точки зору: довіра існує, проте вона розподілена не однаково. Час від часу українське суспільство радикально страждає від відсутності довіри, а інколи – від її надлишку. Нам потрібно знайти моделі спілкування між громадянами, інституціями та громадянами, які забезпечать достатній рівень довіри та критичного мислення. Цього балансу складно досягти. На цій панелі ми розглянули проблеми довіри як в Україні, так і в інших країнах; ми поговорили про роль довіри для розвитку: як і в громаді, так і в країні загалом.

Моніка Брецці, керівниця відділу показників урядування та оцінки результатів діяльності
завантажити презентацію доповідача

Софія Опацька, декан-засновниця Львівської бізнес-школи, проректорка з науково-педагогічної роботи Українського католицького університету

Олена Стяжкіна, філософиня, професорка Національної Академії наук України

Андрій Коломійцев, голова Приютівської територіальної громади (Україна)

Модератор: Володимир Єрмоленко, філософ, викладач Києво-Могилянської академії, директор з аналітики у «Інтерньюз-Україна»

Воркшоп «Люди та розвиток»


Наскільки важливий соціальний капітал для розвитку? Яка роль культури, освіти, соціального підприємництва у баченні розвитку України? Яка сила мобілізації громади та формальних та неформальних мереж у забезпеченні згуртованого розвитку? На цьому воркшопі ми зібрали спікерів, які продемонструють свої історії інвестицій у найцінніший та, дуже часто, недооцінений елемент – у людей.

Юлія Федів, виконавча директорка Українського культурного фонду, керівниця «Креативної Європи» в Україні
завантажити презентацію доповідача

Юрій Филюк, СЕО «Промприлад.Реновація», засновник платформи «Тепле Місто» в Івано-Франківську
завантажити презентацію доповідача

Андрій Закалюк, Вчитель історії та директор Ліцею "Львівський" Львівської міської ради
завантажити презентацію доповідача

Владімір Прєбіліч, Мер муніципалітету Кочев'є, віце-президент Асоціації місцевого самоврядування (Словенія), викладач
завантажити презентацію доповідача

Валерія Іонан, заступниця міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції

Модераторка: Мар’яна Семенишин, керівниця команди, «U-LEAD з Європою»

Підсумкове інтерв’ю


Це інтерв’ю послужило своєрідним підсумком конференції, адже спікери через призму власного досвіду, обговорили ключові питання, підняті на Міжнародному експертному обговоренні. Що ми дізналися: більше довіри, кращі інституції, відповідальне фінансування, креативні люди – основа для місцевого розвитку?

Лариса Денисенко, Правозахисниця, письменниця, медійниця

Інтерв’юер: Володимир Єрмоленко, філософ, викладач Києво-Могилянської академії, директор з аналітики у «Інтерньюз-Україна»

Заключні слова


Бастіан Файгель, директор Програми «U-LEAD з Європою» від GIZ

Міжнародне експертне обговорення 2020: як це було?